Choď na obsah Choď na menu
 

Medveď grizly

 Medveď grizly alebo presnejšie medveď hnedý grizly (Ursus arctos horribilis) alebo ľudovo grizly je severoamrický poddruh medveďa hnedého (Ursus arctos) z čeľade medveďovité (Ursidae).

Medvede grizly dosahujú hmotnosť 180 do 680 kilogramov a výšku 2.44 metrov v stoji. Samec je približne 1.8-krát ťažší ako samica, je to príklad sexualného diformizuDimorfizmus udáva, že veľkosť je dôležitým znakom v možnosti samca úspešne sa uchádzať o samicu. Ich farba je rôzna, podľa geografického miesta kde sa grizzly nachádza, existujú grizzly od blond do tmavohnedej, až čiernej farby. Od ostatných medveďov hnedých sa odlišujú dlhšími pazúrmi a lebečným profilom, ktorý sa podobá na medvede ľadové

Grizly má veľký hrb na ramenách, ktorý je tvorený zo svalov, ktoré pomáhajú predným končatinám pri hrabaní. Jeho hlava je veľká a guľatá s vyhĺbenou tvárou. Aj napriek masívnej veľkosti medvede grizzly dokážu dosahovať rýchlosť až 55 km/h.

Bežne je samotárom, v pobrežných oblastiach sa zhromažďuje popri prúdoch riek kde chytá lososov. Každý druhý rok samice rodia od jedného do štyroch mláďat (najčastejšie dve), ktoré sú malé a vážia približne 500 gramov.

-obrazky.4ever.sk--medved--hory-161808.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 

PortrétŠtatistiky

Online: 1
Celkom: 146563
Mesiac: 1587
Deň: 42